Pierwsze na świecie muzeum obuwia

 

Pierwsze na świecie muzeum obuwia

6 maja 1995 roku w kanadyjskim Toronto, w budynku zaprojektowanym przez dwóch japońskich architektów Teshima oraz Moriyama, zainaugurowano otwarcie nietypowego muzeum. Nietypowego, gdyż w całości poświęconemu butom, czyli tej jednej z najważniejszych części garderoby.

Inicjatorką tego projektu była Sonia Bata, czyli osoba dość mocno zaangażowana w branżę obuwniczą. Pomysł na muzeum, gdzie prezentowane byłby buty męskie oraz damskie, jakie produkowano i noszono na przestrzeni wieków, powstał już w latach czterdziestych XX wieku, gdy pani Bata stworzyła specjalną fundację, mającą zająć się budową muzeum.

Muzeum w Toronto to olbrzymia kolekcja, która obejmuje obuwie z całego świata. Zbiory są również zasługą Sonii Bata, gdyż w trakcie swojego życia zwiedziła ona wiele miejsc na kuli ziemskiej, w których zawsze starała się zdobyć jak najwięcej informacji o lokalnym przemyśle, a także buty charakterystyczne dla danego regionu. Dzięki temu udało się zgromadzić sporą kolekcję, która stała się podstawą, na bazie której stworzono muzeum. W chwili obecnej jest to największy zbiór w całej Ameryce Północnej i liczy sobie ponad 10 000 par butów, a liczba ta stale rośnie.

Takie inicjatywy są ciekawe, gdyż pokazują tą tylko z pozoru mniej istotną część historii ludzkości. W praktyce jednak odwiedzający muzeum z dużo większą ciekawością zapoznają się ze zbiorami butów, niż gdyby mieli odwiedzić kolejne, „tradycyjne” muzeum. Wystawione buty są dużo bardziej interesujące dla sporej części gości, niż chociażby kolekcje flamandzkich malarzy z XVIII wieku, gdyż są im po prostu bliższe, bo obuwie nosi przecież każdy z nas.